קרקעות למכירה

מאז תחילת ההתיישבות בארץ עניין הקרקעות היה משמעותי וחשוב ביותר. גופים כמו קרן קיימת ונדבנים יהודים גדולים בחרו להפנות משאבים כלכליים עצומים לטובת רכישת קרקעות בארץ ישראל לטובת מגורים וחקלאות. למרות היותנו מדינה קטנה מאד באופן יחסי היצע הקרקעות למכירה מעולם לא היה מצומצם מדי ואפשר מגוון מכובד לבחור מתוכו. קרקעות למכירה מוצעות גם היום כמובן אך כמעט ולא ניתן להשוות את תנאי השוק של אז לאלו של היום.

קרקעות למכירה קרקעות למכירה

הגורמים השולטים בשוק אחרים לגמרי, טווח המחירים השתנה לבלי הכר, החקיקה בנושא התקדמה עם השנים וכמובן שבעלי הקרקע אינם אלה שהיו בעבר. קרקעות למכירה אמנם מוצעות בכל רחבי הארץ אך ישנם אזורים שנחשבים "חמים" יותר והמחירים בהם עולים בהתאם. בשנים האחרונות בוחרים משקיעים לא מעטים לרכוש קרקעות כאופציה להשקעה בטוחה עם רווח גבוה ומהיר מאד באופן יחסי.

ייעוד קרקעות למכירה

אזורי תעשייה – במקרים האלה מדובר על קרקעות שנמכרות לטובת מבנים תעשייתיים. בחלק מהמקרים מדובר על תעשייה זעירה או תעשייה קלה ובחלק אחר מדובר על מפעלים גדולים עם פסי ייצור בסדר גודל המוני. קרקעות כאלה ניתן למצוא לעיתים מזומנות גם מחוץ לאזורי תעשייה.
קרקע חקלאית – זוהי למעשה קרקע בה לא ניתן לבצע בנייה כלשהי אלא לעשות בה שימוש חקלאי בלבד. ההגבל הזה מעמיד את הקרקעות הללו במקום מיוחד שכן עניין המיסוי והחקיקה הנוגעת בהן שונים לחלוטין. חשוב מאד לזכור שבחלק לא מבוטל של המקרים קרקע חקלאית עשויה לשנות את ייעודה ולעבור תהליך המכונה "הפשרה" שבסיומו היא תהיה מאושרת לבנייה למגורים או למטרות אחרות.

מגורים – לא רק קבלנים מחפשים קרקעות למכירה עם ייעוד המתאים לבנייה אלא גם לקוחות פרטיים וקבוצות רכישה. בכל המקרים הללו ייעוד הקרקע חייב להיות מוגדר לבנייה למגורים. הן הקבלנים והן גורמים אחרים מבקשים למצוא את העסקה המשתלמת ביותר שתניב להם רווח מקסימלי או תוצאה אופטימלית. לקוחות פרטיים אמנם לא מהווים חלק גדול מרוכשי הקרקעות אך נושא קבוצות הרכישה מביא גם אותם אל שוק הקונים בשנים האחרונות ומכניס גורם נוסף ומשמעותי למשוואה.
קרקעות למכירה – גורמים המשפיעים על המחיר

ביקוש – כמו בכל תחום כלכלי עניין הביקוש וההיצע תורם רבות לקביעת המחיר. כידוע בתחום הנדל"ן, קרקעות למכירה באזור שבין רעננה ליפו זוכות לביקוש גבוה ביותר ולכן המחירים שלהן גבוהים יותר מאשר המחירים של קרקעות דומות באזורים אחרים. ייתכן מצב שבו אזור מסוים בתוך תל אביב לדוגמא יזכה לתמחור גבוה יותר בשל עלייה בביקוש לקרקעות בו. עניין משמעותי בהקשר הזה הוא טרנדים בנדל"ן שמייצרים תנודות משמעותיות במחירים סביב אזורים עם ביקוש גובר.
מצב השוק – המחירים לא מושפעים רק מתחום הנדל"ן אלא מהנעשה במשק כולו. תנודות בשער הדולר, עלייה או ירידה בעלויות הבנייה, מחסור בכח אדם וגורמים רבים אחרים מייצרים עליות וירידות מחירים בשוק הנדל"ן. בחלק מהמקרים ניתן לחזות תנודות כאלה ואחרות ולהיערך לרכישה בהתאם.

סטטוס הקרקע – קרקע חקלאית מתומחרת בסכומים נמוכים יותר מאשר קרקע לבנייה. ברוב המקרים התמחור הזה נובע מאפשרויות הרווח שטמונות בקרקע. בשל הצורך ההולך וגובר בקרקעות לבנייה מופשרות הקרקעות החקלאיות ומוענקים להן אישורי לבנייה למגורים. תהליך זה של הפשרת קרקעות מעלה בצורה משמעותית מאד את מחיר הקרקע ולכן זיהוי מוקדם של התהליך או הכרת האזור ותחום הנדל"ן בו יכולה לייצר עבור הרוכשים הזדמנות עסקית מעולה עם רווח או חיסכון גדולים בהתאם לייעוד הקרקע.

המאמר בשיתוף עם: חברת אגדים הנדסה ובניה בע"מ